Як поговорити з підлітком про контрацепцію?

говорити – якомога раніше
Рано чи пізно всі батьки приходять до необхідності поговорити з дитиною про контрацепцію. Найкраще це зробити ще до того, як в дитини почалось статеве дозрівання. Тобто не пізніше 10-11 років. Я знаю, що багато хто з вас, читаючи ці рядки, внутрішньо обурюється, що це зарано. Але, приведу маленький приклад, на лекції про жіночу фізіологію та менструацію, що ми проводили для школярок віком 11-14 років, найбільше анонімних запитань було про секс, про те як поговорити з батьками "про це" та як визначити вагітність. Отож, коли саме говорити – якомога раніше, ідеально, якщо ви зможете зробити це до святкування 10-річчя.

Що таке презерватив? Як їм користуватись?
Інформацію краще подавати не напряму, а через умовну "дівчинку Даринку" чи хлопчика "Семена". Розкажіть, що у ваших друзів є дитина такого ж віку як ти, і ось вона своїм батькам почала задавати запитання: "Що таке презерватив? Як їм користуватись?", і саме тому ви вирішили порушити цю ж тему в своїй родині.

Поверніться до основи, що біологічне завдання сексу – продовження роду. Що як би там не було, ми біологічні створіння і усі взаємовідносини між чоловіком та жінкою, хлопцем та дівчиною мають на меті – народження дитини.

Для дітей молодшого віку варто розказати про те, як сперматозоїд зустрічається з яйцеклітиною. Для демонстрації використовуйте книги з якісними ілюстраціями. Зараз їх є велика кількість, обирайте ту, що подобається саме вам.

Якщо ж ваша дитина вже володіє базовими знаннями і знає, що таке пеніс і піхва, і як відбувається запліднення, можна переходити власне до контрацепції, як засобу регулювання народжуваності.

Розмовляючи про секс і контрацепцію, акцентуйте увагу, що як тільки у дівчинки почалась менструація, біологічно вона може завагітніти. Запитайте свого підлітка, а чи дійсно потрібно в цьому віці ставати батьками? Чому на його/її думку не варто це робити? Як це може зашкодити розвитку підлітка як особистості?
Бажаєте слідкувати
за нашими оновленнями?
Бажаєте слідкувати за нашими оновленнями?
Вислухайте. Не перебивайте і не поспішайте.
Знову ж таки на прикладі своєму, або когось з близького оточення, поясніть, що вагітність сама по собі це складний і нелегкий процес для організму жінки, а для організму дівчинки, який тільки формується, це подвійне навантаження.

Оскільки головне завдання контрацепції у підлітковому віці - профілактика першого аборту та інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) та СНІДу, робіть акцент саме на цьому.

Запитайте, а які ще, наслідки, окрім вагітності, можуть бути після підліткового сексу? Чи будуть якісь психоемоційні наслідки? Які ще можуть бути нюанси? А чи можуть вони через статевий акт заразитись якимись хворобами? Нехай сам підліток, розмовляючи з вами продумую можливі сценарії.

Говорячи про інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) та СНІД, зверніть увагу, що часто такі хвороби проходять безсимптомно і даються взнаки лише через роки, а часто коли в дорослому віці пара хоче народити дитину.

Таким чином підведіть підлітка до того, що в його віці ідеальним засобом контрацепції є презерватив, тому що він має високу ефективність, безпечний, доступний та захищає від вагітності і хвороб.

Якщо ви готові до цього, продемонструйте презерватив. Відкрийте, дайте роздивитись, відчути на дотик. На банані або огірку продемонструйте як правильно його одягати. Дайте підлітку зробити це самостійно і бажано декілька разів.

Пам'ятайте, що дитина, в якої ще не почалось статеве дозрівання, буде сприймати інформацію як факти, без яскравого сексуального підтексту, який є у дорослих і сексуально досвідчених.

Після демонстрації також коротко розкажіть про інші методи контрацепції: гормональні контрацептиви, сперміциди, спіралі тощо. Але поясніть, що призначення таких препаратів може робити лише лікар і саме він порадить найоптимальніший метод контрацепції, враховуючи стан здоров'я підлітка, регулярності статевих контактів та взаємовідносин з партнером.
Якщо ви нервуєтесь - потренуйтесь
Спитайте, як він/вона думає, чому підлітки займаються сексом? Навіщо вони це роблять? Чи дійсно у всіх, пар, які займається сексом гарні відносини? Чи дбають сексуальні партнери одне про одного? Якщо, наприклад, їм незручно відкрито обговорити зі своїм партнером використання презервативу або ту чи іншу інтимну проблему – тоді не треба займатися сексом з таким партнером. Якщо немає довіри, є дискомфорт, і страх, що тебе не зрозуміють – значить є проблема у відносинах і не варто поспішати з сексуальними контактами.

Готуючись до розмови про контрацепцію з підлітком треба взяти до уваги наступне:

- Розмова має бути невимушеною і розслабленою. Якщо ви нервуєтесь - потренуйтесь, прорепетируйте свою розмову з друзями, чоловіком/дружиною. Будьте спокійні.

- Під час розмови дайте зрозуміти, що щоб не сталось в житті вашої дитини ви завжди на її/його боці і ваша мета, як батьків, дати максимум інформації, щоб попередити небажане і захистити.

Юлія Спориш, засновниця ГО Дівчата