"Здоров'я без сорому" всеукраїнський освітній проект з менструальної гігієни. Реалізовано в 2021 році ГО Дівчата спільно з ЮНІСЕФ Україна

2021 року ГО «Дівчата» стали партнерами ЮНІСЕФ у всеукраїнському проєкті «Здоров'я без сорому». Освітня кампанія «Здоров'я без сорому» спрямована на підвищення обізнаності дітей та дорослих щодо менструального здоров'я та гігієни, фізіології та правильного догляду за собою дівчат і хлопців, а також протидії розповсюдженню COVID-19.

Згідно з опитуванням ЮНІСЕФ та UReport*, майже кожна друга дівчина зазнавала різних форм булінгу через менструацію. Понад 48% дівчат не знають, що можна чи не можна робити під час менструації, адже ця тема оповита багатьма міфами. Водночас 91% дівчат та майже 74% хлопців хотіли б отримати більше інформації на цю тему.

Дівчата мають проживати такий нормальний фізіологічний процес, як менструація, з гідністю, не соромлячись цього та не пропускаючи школу через менструацію. Втім, понад 30% дівчат вказали, що їм не розповідали про менструацію до її початку, а майже 65% - що їм доводилося пропускати через неї навчання. Це є неприпустимим.
Бажаєте слідкувати
за нашими оновленнями?
Бажаєте слідкувати за нашими оновленнями?
Понад 36% дітей хотіли б дізнаватися про менструацію саме на уроках у школі. Тому ЮНІСЕФ виступив з ініціативою проєкту «Здоров'я без сорому» як відповіді на такий запит дітей та способу змінити ситуацію на краще.

Перша хвиля проєкту «Здоров'я без сорому» розпочалася 15 лютого 2021 року та тривала до липня того ж року. У вересні було запущено другу хвилю. Станом на грудень 2021 проєктом «Здоров'я без сорому» було охоплено понад 100 000 дітей та 7 000 дорослих. У другій хвилі також було проведено 9 методичних тренінгів для вчителів, де команда ГО «Дівчата» навчала педагогів проводити уроки з менструальної гігієни. У тренінгах взяли участь 250 вчителів.
Команда проєкту проводить очні та онлайн уроки «Здоров'я без сорому» - 45-хвилинні освітні сесії, присвячені менструальній гігієні. Уроки проводяться по всій Україні, фокус проєкту - на невеликих населених пунктах із населенням до 50 000 осіб. Уроки є спільними для дівчат і хлопців. Також у рамках проєкту проводяться методичні тренінги для вчителів, на яких вони дізнаються більше про менструальне здоров'я, а також навчаються проводити уроки «Здоров'я без сорому» самостійно. Проведення ними уроків у своїх навчальних закладах важливе для охоплення якомога більшого числа дітей необхідною інформацією про їхнє здоров'я.

План і наповнення уроку «Здоров'я без сорому» були розроблені спільно з гінекологом та епідеміологом. Урок містить актуальну та перевірену інформацію про фізіологію та гігієну дівчат і хлопців, зокрема про COVID-19, менструацію, її нормальний перебіг, засоби менструальної гігієни, поширені міфи щодо менструації, полюції у хлопців тощо. Під час уроку тьютори проєкту використовують відео з М-Каналу - каналу ЮНІСЕФ на YouTube, що містить короткі інформативні відео, де про менструальне здоров'я розповідають як лікарі, так і лідери думок Мішель Андраде, Богдан Остапчук та Анна Трінчер.
Після уроку всі його учасники отримують гігієнічний набір, в який входить інформаційний буклет «Здоров'я без сорому» для дітей, а також засоби менструальної гігієни, які команда проєкту отримала безоплатно від партнера ЮНІСЕФ, компанії Procter & Gamble. Отримуючи їх, діти знайомляться з тим, як виглядають засоби гігієни, обговорюють їх та вчаться не соромитися, купуючи, позичаючи та використовуючи їх. Буклет для дітей містить необхідну хлопцям і дівчатам інформацію про менструальне здоров'я та гігієну, викладену в легкій для сприйняття візуальній формі.

Крім цього, в рамках проєкту його дорослі учасники (вчителі, батьки, опікуни тощо) отримують буклет «Здоров'я без сорому» для дорослих. Він містить всю інформацію, викладену в уроці, підказки про те, як найефективніше говорити з дітьми (як хлопцями, так і дівчатами) про менструацію, а також відповіді на поширені серед дітей та дорослих питання про неї.

Ви можете ознайомитися з усіма матеріалами проєкту «Здоров'я без сорому» тут >>>

Маєте коментарі чи побажання щодо проєкту «Здоров'я без сорому»? Пишіть нам на пошту godivchata@gmail.com!


*https://ukraine.ureport.in/opinion/2895/ та https://ukraine.ureport.in/opinion/2903/